Zadzwoń: 71 343 44 28

O NAS

Tradycja połączona z rodzinną firmą to nasza recepta

Apteka „Pod Podwójnym Złotym Orłem” to firma rodzinna z indywidualnym podejściem do każdego klienta. Naszą misją jest pomóc Państwu w doborze odpowiednich środków famrakologicznych.

Dziękuję bardzo przemiłej  farmaceutce Pani Małgorzacie za pomoc w poszukiwaniu leku, zrozumienie i życzliwość.

Emilia 

Klient

Poznaj nas lepiej

Apteka „Pod Podwójnym Złotym Orłem” mieści się obecnie w budynku na rogu ulicy Kuźniczej i Rynku 42/43. Historycznie to jedna z najstarszych a może i najstarsza apteka we Wrocławiu. Znajduje się ona w obecnym miejscu od 1953 roku, dokąd została przeniesiona ze starej siedziby przy ulicy Kurzy Targ 4 ze względu na zły stan techniczny budynku.

„Nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie tą aptekę (Aptekę Targu Wiankowego) mieszczącą się nieprzerwanie od 1360 roku przy ulicy Kurzy Targ 4 uznać za najstarszą z aptek wrocławskich”-pisze mgr Jerzy Kołcan.

Pierwszym wlaścicielem apteki (początkowo kramu aptecznego) był mistrz Mikołaj, potem niejaki Peter, następnie przybyły przez Pragę Szymon zwany „Aptekarzem naszego cesarza”. To wg Brachmanna może wyjaśniać nazwę „Pod Orłem” lub „Pod Podwójnym Złotym Orłem” apteka posiadała bowiem przywilej cesarski. W najstarszych dokumentach nazwy „Apteka Targu Wiankowego” i „Pod Złotym Orłem” przeplatają się, a w roku 1829 po gruntownej przebudowie godło z napisem „Apteka Pod Cesarskim Złotym Orłem” zostało umieszczone nad drzwiami wejściowymi, a obok niego zawisły dwa wieńce dla podkreślenia nazwy „Apteka Targu Wiankowego”.

Właściciele zmieniali się a apteka trwała dalej aż do 1953 roku, kiedy przeniesiona została na Rynek 42/43, niedaleko nieistniejącej już wówczas równie starej „Apteki Pod Jeleniem”. Notabene, na Rynku 42 był przed 1945 rokiem ekskluzywny sklep futrzarski.